Decydując się na sprzedaż bądź wynajem nieruchomości musimy dołożyć wszelkich starań, aby wyglądało jak najlepiej. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Potencjalny klient decyduje się na oględziny nieruchomości na podstawie zdjęć. Często bywa tak, że samej treści ogłoszenia nawet nie czyta. Następnie wielokrotnie wraca do zdjęć porównując z innymi zdjęciami nieruchomości. Jesteśmy wzrokowcami. Wnętrze musi być uporządkowane i sprawiać wrażenie przytulnego. Takiego, w którym chce się zamieszkać.

Istotne jest umycie okien, wytarcie kurzu, porządek na półkach. Niezbędne jest usunięcie z kardu rzeczy, aby nie przytłaczały pomieszczeń. Czasami zmiana ustawienia mebli wpływa korzystnie na wygląd pokoju. Tak jak zostało, to pokazane na załączonym zdjęciu poniżej. Stół został zabrany, aby uzyskać ciekawszy kadr. Zabieg ten posłużył do uzyskania efektu przestronności i ustawności.

Podstawą przygotowania sypialni do wykonania zdjęcia jest starannie posłane łóżko. Natomiast w przypadku pokoju dziecięcego w bardzo małej ilości pozostawiamy maskotki, klocki, gry i podręczniki. Łazienka i kuchnia są pomieszczeniami, gdzie bezwzględnie musi lśnić. Brudne okolice zlewu, brudne naczynia, plamy na lustrach, na pewno nie zachęcają do kupna. Chowamy chemie gospodarczą i środki czystości. Zwracamy uwagę na czystość ręczników. Opuszczamy deskę klozetową.

Balkon, loggia czy taras są równie ważne. Przedmioty taki jak narzędzia ogrodnicze nie powinny znaleźć się w kadrze. Pozbywamy się pustych doniczek, kosimy trawniki lub grabimy liście. Zazwyczaj oferta zawiera kilka zdjęć okolicy, klatki schodowej, garażu, miejsca parkingowego. Bezpośrednio przed wykonaniem zdjęć warto sprawdzić wygląd i tych miejsc. Jednak pamiętajmy, że pokazujemy tylko mocne strony nieruchomości wypływające znacząco na jej wartość. Zdjęcia mają przedstawiać potencjał nieruchomości i sprawiać, aby przyszły klient skontaktował się z ogłoszeniodawcą i ja obejrzał.

A co wpływa na pozytywny odbiór i zawsze wygląda dobrze? Na pewno są, to świeże kwiaty umieszczone w wazonach, najlepiej w intensywnym kolorze. W kuchni sprawdzonym elementem będą owoce lub warzywa. Delikatne akcenty zieleni dodają pomieszczeniom elegancji. Tak samo jak akcesoria dekoracyjne np. gustowne poduszki na sofie.

Cały powyżej opisany proces służy przygotowaniu jak najlepszej oferty sprzedaży nieruchomości dla potencjalnego nabywcy oraz portali internetowych. Opisane powyżej przygotowanie nieruchomości do sesji zdjęciowej stanowi minimum, jakie musi wykonać sprzedający. Podejście typu ,,przecież sprzedaję mieszkanie, a nie porządek” jest mylnie interpretowane. Każdy ma inne poczucie estetyki, inaczej definiuje ,,porządek”. Warto w tym zakresie polegać na doświadczonym profesjonaliście. Zrobi, to szybciej, skuteczniej i dokładniej.