Charakter wnętrza i jego styl często podyktowany jest kolorem ścian. Dlatego warto zastanowić się czy dany kolor farb będzie współgrał z kolorystyką mebli i dodatków.

Wszyscy doskonale wiedzą, że jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenia, a ciemne pomniejszają. Kolory niejednokrotnie przekładają się na nasze samopoczucie. Neutralne kolory doskonale sprawdzają się w przestrzeniach dziennych. Ciemne barwy oparte na indywidualnym guście często dodają przestrzeniom elegancji i oryginalności. Jednak warto stosować je na jednej ze ścian. Zbyt duża ilość koloru w bardzo ciemnej tonacji może przytłoczyć pomieszczenie.

A jak dobrać kolor, aby był identyczny, którego szukamy? Większość producentów farb ściennych oferuje w sprzedaży próbniki inaczej zwane testerami. Są one bardzo przydatne zwłaszcza przy wyborze intensywnej kolorystyki. Warto wybrać kilka odcieni danego koloru, gdyż na ścianie ciemna kolorystyka wygląda dużo ciemniej niż na wzorniku. Pamiętajmy, że kolory farb ściennych mogą też inaczej prezentować się w świetle dziennym lub sztucznym (oświetlenie ciepłe i zimne).

Jednak moim numerem jeden, aby kolor farb 100% odzwierciedlał odcień, który chcę uzyskać jest mieszalnik farb. Doskonałym przykładem jest powyższe zdjęcie. Wazon idealnie odzwierciedla kolor ścian. Zwykły wazon z Ikea posłużył za próbnik z ,którego maszyna mieszalnika farb uzyskała kolor. Farby, które otrzymujemy z mieszalnika również posiadają w swojej ofercie możliwość sprzedaży testerów, ale nigdy z tej opcji nie korzystam. Zamawiając farby z mieszalnika jestem pewna, że to usługa, która stworzy kolor idealnie dopasowany do moich oczekiwań. Wystarczy przedmiot nawet niewielkich gabarytów, dosłownie kilka milimetrów (z takiej opcji tez już korzystałam) z ,którego maszyna będzie mogła sczytać kolor, aby wiernie odtworzyć kolorystykę zarówno dla farby akrylowej jak i lateksowej.